Solving a Goldchess

W uproszczeniu Goldchess to też rozwiązywanie problemów i zadań szachowych, ale, w najnowocześniejszej formie, grając na żywo z komputerem szachowym CEEC (Chess Elite Educational Computer).
Z drugiej strony Goldchess jest powieleniem lub lustrzanym odbiciem gry praktycznej. Gra się wprawdzie z komputerem na poziomie edukacyjnym, 1800 ELO, ale on jest „żywy”, gra, broni się, kontratakuje i ogólnie –nie daje się. 
Jest tu też pewnym novum. Kombinacji Goldchess nie ma w liczącej 8 mln partii, chessbase. Więc nawet powielając je, szachiści muszą zrobić, odkryć, coś nowego. I to też jest ich twórczość!. Mają jedynie wytyczną, np. mat w 30, która jest jednocześnie ale też i tylko, wskazówką, iż jest to możliwe. Niemniej sami i samodzielnie muszą to odkryć. Dodatkowo, tu nie można postawić zarzutu –kopiści, gdyż w wielu przypadkach szachiści osiągają wymagalny rodzaj wygranej w inny sposób, idąc swoimi drogami, tworząc nowe warianty prowadzące do celu. Na mistrzostwach Polski Goldchess nikt nie zrobił rozwiązania –wygraj -, sposobem autora, a zrobili wygraną w żądanej ilości ruchów. Innym sposobem. I nikt nie zrobił wygranej szybciej od autora. Z kolei w VIII rundzie turnieju Rosija-America, powtórzenie-zrobienie dokładnie wariantu autora, było naczelnym warunkiem. I teraz pytanie? Czy kopiści? Nie, oni znaleźli własne rozwiązania-samodzielnie. Mieli tylko wskazówkę iż jest to możliwe. Mimo iż komputer CEEC nie jest orłem na poziomie 3000 ELO, to może jeszcze wiele nauczyć niejednego dobrego szachistę, a nawet arcymistrza. Bo szachy, jak życie, są nie kończącą się nauką. Dodatkową chwałą dla CEEC i zadań Goldchess jest to iż w ogromnej większości nie są w stanie zrobić tych zadań czyli wygrać z CEEC w określony sposób i w podanej ilości ruchów, dużo silniejsze od niego programy szachowe. Były testy z Fritzem, Rybką i Houdini, żaden nie sprostał. Wynika to z tego że CEEC gra specyficznie, nadto wynika to z jakiejś inności gry autora. Połączenie tych dwóch rzeczy, gry autora i CEEC, daje niezwykły efekt, w którym najkrótszą drogą do wygrania jest robienie ruchów których nie wytypuje silniejszy komputer, a jednocześnie próby robienia najsilniejszych ruchów w pozycji też kończą się fiaskiem, nie tworzy się bowiem w ten sposób wariantów w których można by wygrać tę pozycję w tylu samo ruchach co autor, lub szybciej od autora. Wynika z tego zatem jeszcze jedno prawo, że nie tylko nie robią zadań Goldchess dużo silniejsze od CEEC programy szachowe, ale, nie robią zadań Goldchess od niechcenia arcymistrzowie, więcej, bywa że nie robią ich wcale. I tu dochodzimy do kluczowego wniosku. W grze Goldchess wszyscy a więc i amatorzy, mają równe szanse. I nie jest tak jak w tradycyjnych turniejach, że wśród uczestników jest trzech zawodników z rankingiem powyżej 2700 i wobec tego któryś z nich musi wygrać. Gdyby na Mistrzostwa Polski Goldchess zjechało właśnie trzech szachistów z topu z rankingami powyżej 2700, nie byłoby nawet 1% pewności że któryś z nich wygra. I to jest niezwykłość Goldchess. Mały, skromny komputerek edukacyjny CEEC nie ma respektu przed nikim. Nie boi się wysokich rankingów, tytułów, ani grających na dużo wyższym poziomie elektronicznych braci. I to jest i novum i..po prostu piękne. Goldchess to nowa jakość, styl, XXII wiek, to „New way of chess”.
Zapraszam na stronę. Mamy Konkurs na najpiękniejszą partię świata (każdy może przysłać swoją partię kandydatkę), Test Geniusza, z nagrodą $100, darmową grę Gold 0 z nagrodą $50 co tydzień, oraz światowy hit, Turniej Rosija-America z pulą nagród $50 000!
I Edycja to replay meczu Anand-Gelfand, a zadania to autentyczne pozycje z meczowych partii. W II Edycji również z pulą $50 000 nagród pokażemy replay meczu Anand-Carlsen! Wpisowe, żeby zagrać o te $50 000 nagród, wynosi w promocji $30. Do Turnieju Rosija-America można ( warto!) zapisać się w każdym momencie, nawet do ostatniej partii, w której uczestnicy zagrają o nagrodę $12 000! Już 7 maja 2016!
www.goldchess.com
New way of chess.